Track and Field team takes home Far East Championship

The High School Track and Field team is back from the Far East Championships at Yokota where 22 athletes represented our school very well with great sportsmanship.  The girls’ team won the Far East championship, the boys’ team took second place, and ASIJ won the overall team championship. (Ryosuke Suzuki, HS Track Coach)


Please congratulate the following athletes for their great accomplishments at the Far East Championships:

Individual/Relay Far East Champions:

David Hernandez (12) – Long Jump

Tanya Riordan (10) – 1600m*Far East Meet Record, 3200m*Far East Meet Record

Jenna Doyno (11) – 300m Hurdles*Far East Meet Record

Anna Lewis-Workman (10) – High Jump

Liz Thornton (12) – Long Jump*Far East Meet Record

Girl’s 4x800m Relay*Far East Meet Record

[Lisa Watanuki (9), Tanya Riordan (10), Anna Sheng (10), Kiori Tanaka (9)]

Girl’s 4x400m Relay

[Sabine Hirano (11), Anna Sheng (10), Jenna Doyno (11), Liz Thornton (12)]


Top 3 Finishers:

Evan Yukevich (10) – 3rd in the 1600m

Ryan Nishida (9) – 3rd in the 3200m

David Hernandez (12) – 3rd in the Discus and High Jump

Tanya Riordan (10) – 3rd in the 800m

Lisa Watanuki (9) – 2nd in the 3200m

Saki Fujita (12) – 3rd in the 100m Hurdles

Mia Weinland (11) – 2nd in the Discus and Shot Put

Girl’s 4x100m Relay – 2nd

[Saki Fujita (12), Sabine Hirano (11), Jenna Doyno (11), Liz Thornton (12)]

Boy’s 4x800m Relay – 3rd

[Yosuke Higashi (12), Keiichiro Kinoshita (11), Ryan Nishida (9), Evan Yukevich (10)]


Top 8 Finishers:

Ken Baburek (11) – 5th in the 400m, 7th in the 200m, 8th in the 100m

Evan Yukevich (10) – 4th in the 800m

Ryan Nishida (9) – 5th in the 1600m

Ryan Murphy (11) – 4th in the High Jump, 8th in the 110m Hurdles

Boy’s 4x100m Relay – 4th

[Antonio Malacad (12), Ryan Murphy (11), Raymond Copeland (9), David Hernandez (12)]

Boy’s 4x400m Relay – 4th

[Keiichiro Kinoshita (11), Hiroki Iino (9), Ken Baburek (11), Evan Yukevich (10)]

Josh Dixon (12) – 6th in the Shot Put

Jenna Doyno (11) – 4th in the 200m

Liz Thornton (12) – 8th in the 200m

Lisa Watanuki (9) – 4th in the 1600m

Sabine Hirano (11) – 4th in the Long Jump, 7th in the 100m Hurdles

Kiori Tanaka (9) – 8th in the 300m Hurdles

Saki Fujita (12) – 6th in the Long Jump